×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  پنج شنبه - 6 اردیبهشت - 1403
false
true
ظرفیت مساجد احیا شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ حجت الاسلام رضا حاجتی عصر یکشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی آستارا اظهار کرد: مسجد مسئله بسیار مهمی است چرا که مرکز حکمرانی اسلام و جایگاهی است که در آن مدیریت جامعه اسلامی باید شکل بگیرد و محور همه فعالیت‌های اجتماعی حکومت و حکمرانی اسلام باید باشد.

وی گفت: همانطور که در ابتدای اسلام نیز مشاهده می‌شود در نحوه حکمرانی پیغمبر مرکزیت مسجد بسیار حائز اهمیت است و این ظرفیتی که امروز در اختیار ما قرار دارد و با آن انقلاب کرده و آن را حفظ کردیم اما با سیاست‌های چندین سال اخیر به تدریج کارکردهای مسجد را که باید محور همه فعالیت‌های اجتماعی می‌شد کمرنگ کرده‌ایم.

سرپرست ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان با بیان اینکه مسجدها کارکرد خود را از دست داده و به یک نمازخانه تبدیل شده‌اند، افزود: هیچ جذابیتی در مساجد وجود ندارد، اگرچه این امر برای همه مساجد اتفاق نیافتاده اما برخوردی که شکل گرفت، خواسته یا ناخواسته مسجد را به این مرحله رساند که باید سوال کنیم چرا قشر نوجوان و جوان به سمت مساجد گرایش ندارند.

حجت الاسلام حاجتی تغییر کارکرد مساجد را از دلایل دوری جوانان و نوجوانان از مسجد برشمرد و بر احیای ظرفیت موجود شبکه عظیم مساجد تاکید کرد و گفت: امام خمینی (ره) بر سنگر بودن مساجد و حفظ این سنگرها تاکید کردند ولی امروز ما بیرون سنگر خود ایستاده‌ایم و می‌جنگیم و در برابر آماج تیرهای دشمن قرار داریم؛ لذا ما باید به مسجد برگردیم و نیاز داریم که مساجد احیا شوند.

سرپرست ستاد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان کانون‌های فرهنگی هنری را یکی از قطعه‌های مهم پازل جذابیت مساجد عنوان و اضافه کرد: اگر جوانی می‌خواهد خطاطی، تدوین، فیلمنامه نویسی، فیلمبرداری و عکاسی یاد بگیرد باید آن را در محیط مسجد بیاموزد، اینها چیزهایی است که جوان به‌روز جامعه نیاز دارد.

نقش مهم کانون‌های فرهنگی مساجد در جلوگیری از انحراف جوانان

امام‌جمعه آستارا نیز در این جلسه به نقش کانون‌های فرهنگی مساجد در جلوگیری از انحراف جوانان اشاره کرد و گفت: پیش تر به واسطه همین کانون‌ها برنامه فرهنگی و مذهبی به ویژه در فصل تابستان برگزار می‌شد که علاوه بر پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، آنها را از بسیاری مسائل انحرافی آسیب‌های اجتماعی تا حدود زیادی در امان بودند.

حجت الاسلام محمد جواد باقری به هم افزایی کانون‌ها با کمک پایگاه‌های بسیج و بین دستگاه‌های مختلف تاکید و اضافه کرد: باید فعالیت‌های مشابه را داشته باشند و برنامه‌های متنوعی برگزار کنند تا انرژی و هیجان نسل جوان در راه درست تخلیه شود.

لزوم فعال کردن مساجد در حوزه تربیتی نسل جوان

فرماندار آستارا نیز در این جلسه بر لزوم راه اندازی دفتر نمایندگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این شهرستان تاکید کرد و افزود: نیاز است که مساجد را در حوزه تربیتی نسل جوان بیشتر فعال کنیم و کانون‌ها نقش اساسی می‌توانند در پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان ایفا کنند که اسیر فضای مجازی هستند و در این عرصه باید بیشتر ورود کنیم.

عنایت رضایی پور با اشاره به برگزاری جشنواره علمی و پژوهشی در مورد جغرافیا و مدیریت شهری با نگاه بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال جاری افزود: برگزاری این جشنواره در شهرستان آستارا کار بزرگی است و تمام ظرفیت شهرستان برای برداشتن این گام بزرگ مورد بهره برداری قرار گیرد و برگزاری چنین رویدادهایی در سطح ملی به احیای ظرفیت‌ها کمک می‌کند.

رضایی پور با اشاره به لزوم انتخاب شعاری برای این جشنواره گفت: ما برای ایران ۱۴۰۴ برنامه داریم و چشم اندازی تعریف کردیم و با توجه به اینکه جشنواره قرار است برای اولین بار برگزار شود، سه سال وقت داریم و از این رو می‌تواند شعار نماد و چشم انداز ما آستارای ۱۴۰۴ باشد.

وی به بیانات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری در مورد ظرفیت‌های آستارا اشاره کرد و گفت: همه نگاه‌ها به عنوان شریان گسترش توسعه پایدار در کشور به سمت آستارا است اما باید نخست آستارا خودش ساخته شود تا استان و کشور ساخته شود.

فرماندار آستارا ادامه داد: اکنون که آستارا محور قرار گرفته است ما نیز باید از این فرصت استفاده کنیم و با برگزاری یک حرکت علمی در آستانه دهه مبارک فجر به عنوان یک کار برجسته در استان و کشور به درخشیدن شهرستان کمک کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد