×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  شنبه - 29 اردیبهشت - 1403
false
true
ذخیره سد سفیدرود به ۷۰۲ میلیون مترمکعب رسید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ وحید خرمی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه شرایط منابع آبی در سال جاری مانند سال گذشته است، افزود: نیازمند برنامه ریزی جهت آبرسانی به شالیزارها و اجرای دقیق تقویم زراعی از سوی کشاورزان هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به رهاسازی آب سد سفیدرود براساس تقویم زراعی در نیمه دوم اردیبهشت ماه، تصریح کرد: شرایط شبکه سد به گونه‌ای است که به یکباره وارد مدار بهره‌برداری نمی‌شود و لذا در حال حاضر آب‌گذاری کانال فومنات و کانال چپ سنگر شامل رشت و خمام آغاز شده و از ۱۹ اردیبهشت ماه کانال راست سنگر یعنی شرق استان را وارد مدار می‌کنیم.

خرمی با بیان اینکه رسیدن آب به انتهای شبکه و سپس توزیع در شهرها و روستاها چهار روز طول می‌کشد، خاطرنشان کرد: ۱۴ روز به صورت پیوسته آب‌گذاری را انجام می‌دهیم تا آب به انتهایی‌ترین نقطه شبکه برسد و عملیات نشاء مطابق با تقویم زراعی پیش برود، اما پس از این ۱۴ روز و همانند سال گذشته، چهار روز قطع و هشت روز وصل خواهیم داشت که در خردادماه ادامه پیدا می‌کند.

وی در ادامه از انجام سالانه ۵۰۰ کیلومتر لایروبی انهار اصلی و درجه یک خبر داد و گفت: امسال ۶۵۰ کیلومتر را لایروبی کردیم تا آب سریع‌تر به روستاها و مزارع برسد؛ این لایروبی در سرعت رسیدن آب و کاهش مصرف بسیار اثرگذار است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه بیش از ۹۰۰ پمپ سنگین در سطح ایستگاه‌های پمپاژ استان داریم، عنوان کرد: این پمپ‌ها سرویس و مرمت شده‌اند و آماده بهره‌برداری تا آخرین روز فصل کشاورزی هستند لذا از کشاورزان می‌خواهیم از تجهیزات ایستگاه‌های پمپاژ در برابر تخریب و سرقت مراقبت کنند.

وی با اشاره به حفر بیش از ۶۰۰ حلقه چاه عمیق توسط آب منطقه ای و جهاد کشاورزی، یادآور شد: همه این چاه‌ها در مدار هستند و چاره‌ای جز این نیست لذا از کشاورزان انتظار داریم به تقویم زراعی پایبند باشند و به اندازه نیاز خود آب بگیرند و اجازه دهند که آب به مزارع پایین دست برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد