×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  پنج شنبه - 15 خرداد - 1399
false
true
فناوری نوین برای رفع مشکل پسماند شرق گیلان وارد منطقه می شود

به گزارش «گیل بان» قربانعلی محمدپور در لاهیجان تصریح کرد: دولت نگاهی ویژه به این مسئله دارد و 350 میلیارد تومان اعتبار برای مدیریت پسماند تخصیص داده که برای حل مشکل پسماند این منطقه ، فناوری نوینی که در اروپا وجود دارد، بزودی وارد می شود و پیش پرداخت 20 درصدی سهم ایران در این سرمایه گذاری که شامل بخش زمین ، برق و امکانات و خدمات دولتی است، پرداخت می شود.
وی ادامه داد: وقتی فناوری در شرق گیلان به محوریت لاهیجان به بهره برداری برسد؛ قسمتی از کمپوست شرق استان در رودسر تبدیل به کمپوست شده و بصورت کمپوست استاندارد به چرخه طبیعت بر می گردد.
به گفته محمدپور ، با وارد کردن این فناوری روزانه 400 تن زباله شهرهای آستانه اشرفیه ، کیاشهر ، چمخاله ، لنگرود ، سیاهکل و لاهیجان و بخش رودبنه به کمپوست تبدیل می شود و با یکصد تن برگشتی در مجموع حدود 500 تن زباله شرق گیلان در این مرکز تبدیل به سوخت های هیدروکربنی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری توسط یک گروه ایتالیایی در لاهیجان انجام می شود و این گروه پذیرفته که شهرک صنعتی تموشل لاهیجان را که در کنار محل دفع زباله قرار دارد، به عنوان بازیافت و محل زباله سوز انتخاب کند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان وضعیت زباله در رودسر و چابکسر را بدتر از سراوان رشت دانست و تصریح کرد: در اولین جلسه با استانداری معضل زباله رودسر مطرح و پیگیری خواهد شد تا نسبت به حل بخشی از این معضل اقدام شود.
محمدپور در بخش دیگری از گفت وگو با ایرنا بیان داشت: هرگونه صید و برداشت شن و ماسه تا پایان اردیبهشت ماه در رودخانه های استان گیلان ممنوع است و با متخلفان برخورد می شود.
وی ادامه داد: بخاطر فراهم کردن بستر مناسب برای تخم ریزی آبزیان در فصل تخم ریزی ماهی عملا از اول اسفند ماه سال گذشته تا سی ام اردیبهشت ماه سال جاری هر گونه صید ، دام گذاری و برداشت شن و ماسه در رودخانه های استان ممنوع است.
وی اظهار داشت: این اداره کل به منظور حفاظت از تنوع زیستی ، جلوگیری از انقراض نسل گونه ها و تهدید زیستگاه های آبزیان و زیستمندان بطور شبانه روزی از رودخانه ها بویژه از دهانه رودخانه سفیدرود با همکاری اداره کل شیلات گیلان حفاظت می کند.
محمدپور خاطرنشان کرد: فقط کارشناسان شیلات برای تکثیر مصنوعی ماهیان (صید مولد) مجاز به صید در دهانه سفیدرود هستند و اگر افراد دیگری اقدام به صید و پهن کردن تور کنند، با آنان برخورد خواهد شد.
شهرستان لاهیجان در 40 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

منبع: خبرگزاری ایرنا
انتهای پیام /

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد