×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  شنبه - 1 مهر - 1402
false
true
۴۰ هزار هکتار از اراضی دیم گیلان تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ علیرضا مهاجر در دیدار با استاندار گیلان، با بیان اینکه باید از تمامی اراضی کشاورزی در گیلان بهره‌برداری لازم انجام شود، اظهار کرد: در انتهای آبگیرهای اراضی شالیزاری در گیلان هنوز نشاء برنج انجام نشده است که این امر مشکلاتی را برای کشاورزان آن مناطق ایجاد می‌کند لذا باید بهره برداری کامل و لازم از آن اراضی انجام شود.

وی با اشاره به نقش موثر کشت دیگر محصولات کشاورزی در گیلان در رشد اقتصادی کشور و منطقه گفت: آن دسته از اراضی که کشت برنج در آن به خوبی انجام نمی‌شود باید به کشت دیگر محصولات کشاورزی روی آورده و آن را به کشورهای حاشیه خزر مثل روسیه صادر کنند زیرا درآمد اقتصادی آن به مراتب از کشت محصول برنج بیشتر است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، با تاکید بر لزوم توجه به کاهش استفاده از کود فسفات و پتاسه در اراضی کشاورزی گیلان بیان کرد: ۹۱ درصد از اراضی شالیزاری گیلان عاری از فسفات و ۷۵ درصد عاری از پتاسیوم است، از این رو وزارت جهاد کشاورزی در تلاش برای تزریق کود شیمایی به اراضی شالیزاری قبل از آغاز فرآیند نشاء می‌باشد.

مهاجر با بیان اینکه در حوزه تحقیقات برنج در کشور با عقب ماندگی مواجه هستیم، تصریح کرد: در رابطه با بحث تحقیقات برنج در کشور بسیار عقب هستیم زیرا اگر در این خصوص اقدامات خوبی انجام می‌شد دیگر شاهد چنین مشکلاتی در این استان‌ها نبودیم، از این رو باید برنجی در گیلان کشت شود که در مقابل کم آبی مقاوم است.

وی یکی از مهمترین عوامل ترغیب کشاورزان به کشت ارقام پرمحصول و با کیفیت برنج را برندسازی آن دانست و گفت: اختلاف قیمت برنج بین کشاورز و مصرف کننده بسیار زیاد است که کشاورزان را هرساله متضرر می‌کند لیکن در خرید و فروش برنج باید منافع تولید کننده و مصرف کننده دنبال شده و تنها راه برای انجام این مهم برندسازی محصول برنج است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تحت پوشش بیمه قرار دادن در قالب جهش تولید تمامی اراضی زیر کشت دیم در گیلان خبر داد و بیان کرد: بر اساس آمار در گیلان ۴۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت دیم وجود وارد که با تفاهم‌نامه‌ ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در تلاشیم تمامی این اراضی را زیر پوشش جهش تولید و بیمه قرار دهیم.

اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز، با بیان اینکه گیلان یکی از مهمترین استان‌های کشور در حوزه تامین امنیت غذایی کشور است، اظهار کرد: برنج تولید شده در گیلان یکی از مرغوب‌ترین محصولات کشاورزی در سطح کشور است ولی همواره در این خصوص به ویژه در فصل کشت با مشکلاتی مواجه بودیم.

وی با اشاره به نقش موسسه تحقیقات برنج در کشت انواع ارقام جدید و پرمحصول برنج در گیلان گفت: در بخش برنج واقعیت اینکه ما باید وضعیت تحولی را توسط موسسه تحقیقات برنج مشاهده کرده و این امر برای مردم ملموس باشد.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه به تولید ارقام پرمحصول برنج و مقاوم در برابر کم آبی و آفات بیان کرد: یکی از وظایف موسسه تحقیقات برنج تولید ارقام جدید برنج مقاوم در برابر کم آبی و آفات است ولی ارقامی که اکنون در حال کشت است همان ارقام گذشته می‌باشد.

عباسی با بیان اینکه قیمت و نوع برنج تولید شده در گیلان و مازندران بسیار متفاوت است، افزود: باید مسئولان جهاد کشاورزی و موسسه تحقیقات برنج جلسات متعددی را برگزار و علت این تفاوت را مشخص کنند و سپس راهکارهای لازم اتخاذ شود.

وی با اشاره به محدودیت اراضی شالیزاری در گیلان برای کشت نوین محصولات کشاورزی بیان کرد: الگوی کشت نوین باید در مزارع گیلان انجام شود ولی به دلیل محدودیت‌های زمین تاکنون در کشت نوین در گیلان آنطور که باید عمل نشده است لذا باید تصمیماتی فوری در این خصوص اتخاذ شود.

نماینده عالی دولت در گیلان یکی از دلایل عدم تمایل شالیکاران به کشت دوم را نگرانی بابت عدم به موقع خرید تضمینی محصولات کشاورزی دانست و گفت: باید شالیکاران را به کشت دوم محصولات کشاورزی ترغیب کرد ولی در گذشته محصول کشاورز به دلیل سرمای زودرس از بین رفته و دولت‌های گذشته به کمک آنان نیامده است ولی دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ای به این مسئله دارد.

عباسی با تاکید بر حمایت دولت سیزدهم از شالیکاران در هنگام برداشت و قیمت‌گذاری برنج بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ برنج به طور نجومی افزایش پیدا کرد و در سال گذشته هم به دلیل قیمت‌گذاری نامناسب برنج در دست کشاورز ماند لذا دولت سیزدهم و وزارت جهاد کشاورزی باید طوری برنج‌ را قیمت گذاری کنند که منافع مصرف کننده و شالیکار تامین شود.

وی ادامه داد: برای تعیین قیمت خرید تضمینی برنج از کشاورز باید ابتدا میزان نیاز کشور به واردات برنج مشخص شود لذا دولت سیزدهم در این خصوص برنامه ویژه‌ای را در دستور کار دارد.

استاندار گیلان با بیان اینکه در بخش واردات برنج در سال گذشته هماهنگی لازم انجام نشده است، افزود: در سال گذشته و در هنگام واردات برنج عدم هماهنگی میان دستگاه‌ها سبب شد تا کشاورز متضرر شده و برنج خود را پایین‌تر از قیمت موجود در بازار بفروشد.

عباسی با اشاره به نقش برندسازی محصول برنج در کشور و به ویژه استان گیلان، گفت: در خصوص برنج باید اقداماتی به مانند آنچه در خصوص کیوی انجام شد کار برندسازی را انجام دهیم تا مشخص شود که آن محصول برنج برای کدام منطقه از استان است.

وی با ابراز نگرانی از افزایش هزینه کشت برنج در گیلان تصریح کرد: امروز کشاورز دلگرم نبوده و نگران خرید محصول خود با قیمت مناسب است زیرا امروز هزینه هر روز کارگر برای انجام فرآیند نشاء و برداشت برنج چیزی حدود یک میلیون تومان می‌باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد