×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  شنبه - 1 مهر - 1402
false
true
گیلان یکی از متنوع ترین تنوع زیستی ایران را دارا است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ حمزه عشوری اظهار داشت : یکم خرداد ماه برابر با ۲۲ ماه مه به  عنوان «روز جهانی تنوع زیستی» نامگذاری شده است . هر چند استان گیلان جزو استانهای کوچک کشور با مساحت تقریبی ۱۴ هزار و ۷۱۱ کیلومترمربع است اما اکوسیستمهای متنوع بسیاری از نظر دریایی، تالابی، رودخانه‌ای، جنگلی، کوهستانی و مرتعی با تنوع زیستی فراوان دارد.وجود طیف گسترده‌یی از تغییرات آب و هوایی و همچنین اقلیمی با کم و زیاد شدن ارتفاع و زیستگاه گونه‌های جانوری و گیاهی منجر شده است تا این استان با وجود مساحت کم، یکی از متنوعترین گونه‌های جانوری و گیاهی را در خود جای دهد.
وی افزود:  وجود جنگلهای هیرکانی،پهنه‌های جنگلی، 54 رشته رودخانه‌ اصلی  ، ۴۲ رشته روخانه دائمی و دریای کاسپین مجموعه‌ای منحصر به فرد و متنوع را در استان گیلان تشکیل داده که طیفی گسترده از گونه‌های جانوری همچون بزرگترین گیاهخوار(مرال)، گوشتخوار(خرس قهوه‌ای) و بزرگترین گربه‌سانان(پلنگ) کشور را در خود جای داده است. همچنین وجود تنها پستاندار گوشتخوار آبهای داخلی کشور(شنگ) و تنها پستاندار دریای کاسپین(فک کاسپی) از دیگر ویژگیهای مهم این استان است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت : گیلان بیش از یک هزار و ۸۰۰ گونه گیاهی دارد همچنین حدود ۴۵ درصد از گونه‌های جانوری کشور نیز در این استان جای گرفته‌اند.
گفتنی است «روز جهانی تنوع زیستی» یک روز بین‌المللی است که سازمان ملل متحد برای ترویج فعالیتهای مربوط به تنوع زیستی ۲۲  ماه مه  را به این عنوان نامگذاری کرده است.   شایان ذکر است نقش حیاتی تنوع زیستی در توسعه پایدار در نتیجه سند کنفرانس سازمان ملل متحد در توسعه پایدار، «جهانی که ما می‌خواهیم: آینده‌ای برای همه است» به رسمیت شناخته شد.

منبع: روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد