×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  پنج شنبه - 9 آذر - 1402
false
true
۵ هزار هکتار از اراضی دیم گیلان زیر پوشش «جهش تولید» رفت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ صالح محمدی اظهار کرد: در طرح جهش تولید در دیمزارها که با مشارکت ستاد اجرای فرمان حضرت امام (ره) امسال برای اولین بار در استان گیلان دنبال می‌شود، ۵ هزار هکتار از اراضی دیم استان تحت پوشش قرار داده شده است.

وی ادامه داد: بر اساس زمان سنجی و برنامه ریزی در صدد هستیم رقم ۵ هزار را به ۳۵ هزار هکتار اراضی دیم گیلان برسانیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد: شهرستان‌های تالش، رودبار، رودسر و سیاهکل در طرح جهش تولید در دیمزارها پیشرو هستند و تمرکز در جهش تولید در محصولات دانه‌های روغنی، گندم، جو، حبوبات، علوفه و گیاهان دارویی است.

محمدی از اختصاص ۳۲۰ تن بذر به استان گیلان در طرح جهش تولید خبر داد و گفت: در این طرح بذر مناسب برای محصولاتی مانند گندم، جو، دانه‌های روغنی، گیاهان علوفه‌ای و گیاهان دارویی به کشاورزان اختصاص پیدا می‌کند و تاکنون ۲۵ تن از این مقدار به استان گیلان اختصاص یافته است که از طریق تعاونی روستایی بخش رستم آباد رودبار و دیلمان سیاهکل بین کشاورزان توزیع شده است و تأمین مابقی سهمیه از اولویت‌های کاری سازمان است.

وی هدف از طرح جهش تولید را آموزش کشاورزان در راستای ارتقای بهره‌وری دانست و افزود: طرح جهش تولید در دیمزارها، افزایش کیفیت و درآمد تولیدکنندگان بخش کشاورزی و کمک به توسعه فرهنگ خوداشتغالی حرفه‌ای با رویکرد اشتغال دانش‌محور به کمک کارشناسان و متخصصان بخش کشاورزی را به دنبال داشته و محور اصلی در این طرح آموزش محور بودن است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان از تجهیز ۲۸ دستگاه انواع ادوات کشاورزی با مجموع تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ ۳۳.۷ میلیارد ریال به استان خبر داد و اضافه کرد: پس از دریافت درخواست شهرستان‌های استان نسبت به تأمین نیاز کشاورزان در بخش تجهیزات و مکانیزاسیون اقدام خواهیم کرد.

محمدی ادامه داد: در این راستا سامانه دیم زار برای پیش ثبت نام اطلاعات زارعین و همچنین ثبت نهایی اطلاعات زارعین و متقاضیان دریافت تسهیلات خرید ادوات توسط کارشناسان ناظر پهنه در شهرستانهای هدف، طراحی و آماده ارائه خدمات بوده و کشاورزان با دریافت نرم افزار «دیم زار» می‌توانند در سامانه مذکور پیش ثبت نام و سپس با کارشناسان ناظر پهنه برای ثبت نهایی اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد