×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  پنج شنبه - 3 فروردین - 1402
false
true
توسعه منطقه آزاد انزلی بسیار مطلوب بوده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ ایگور لویتین با اشاره به پیشینه ایران که در مسیر جاده ابریشم واقع بود، گفت: روسیه از سه مسیر زمینی داغستان، جمهوری آذربایجان و ایران، دسترسی به خلیج فارس و از طریق راه دریایی (کشتیرانی) خزر و مسیر شرقی از طریق اینچه برون برای دسترسی به آبهای آزاد تلاش می‌کند که مهمترین پروژه برای ما کریدور شمال جنوب است.

لویتین ادامه داد: امروز حجمی معادل ۱۵ میلیون تن کالا در سال ترانزیت داریم و برنامه ما آن است که این مقدار را به ۳۰ میلیون تن و در دراز مدت به ۶۰ میلیون تن برسانیم. چشم انداز روسیه درسال ۲۰۳۰ میلادی رسیدن به ۱۰۰ میلیون تن کالا در سال است. این مربوط به تحریم هایی است که علیه روسیه اعمال شده و موجب شد جریان انتقال کالا از سوی کشورهای غربی متوقف شود.

وی اضافه کرد: در تقسیم بندی مسیر کالا از طریق کانال شرقی اینچه برون ۱۶ میلیون تن کالا ، مرکزی خزر ۱۲ میلیون تن و ۶۰ میلیون تن از مسیری که امروز مورد بازدید قرار گرفت را در برنامه داریم و مابقی و از طریق مسیر جاده ای ترانزیت خواهد شد .

دستیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه مهمترین مشکل روسیه را ترانزیت جاده ای عنوان کرد و افزود: با توجه به ترافیک سنگین در مرز ایران و جمهوری آذربایجان و روسیه و جمهوری آذربایجان، باید این بخش مرزی را تقویت کنیم. اگر مسیر شرقی را بررسی کنیم کالای روسیه از سه کشور می گذرد و مهم آن است در این سه کشور با هماهنگی های انجام شده کالا منتظر نماند.

لویتین با اشاره به تفاوت استانداردهای ریلی کشورهای ایران و روسیه گفت: محل تخلیه و بارگیری بین واگن‌ها جای بسیار حساسی واقع شده، برای دستیابی به هدف ۶۰ میلیون تن باید قطارهای باری مثل مسافربری بدون توقف تردد کنند چون در بندر کشتی ها منتظر بارگیری کالا هستند.

وی تاکید کرد : جاده سراسری شرق و غربی روسیه که به سیبری شهرت دارد به طول ۱۰ هزار کیلومتر است که از این طریف کالا به سمت چین، ژاپن و کره و سپس اروپا ترانزیت می شود.

دستیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه اضافه کرد: برای ما در مسیر ریلی اولویت با قطار باری و کانتینری است امیدواریم در دریای جنوب از دریای بالتیک تا خلیج فارس نیز این اولویت مورد توجه قرار گیرد.

وی به حجم ترانزیت کانتینری از هندوستان به اروپا اشاره کرد و افزود: هند مهمترین و بزرگترین خریدار ذغال سنگ از روسیه است، ما ذغال سنگ را از طریق خاور دور تامین می کنیم. اگر این مسیر شمال جنوب را داشته باشیم می توانیم زمان جابجایی کالا را به ۱۲ روز کاهش دهیم.

‌ دستیار رئیس جمهور فدراسیون روسیه توسعه منطقه آزاد انزلی را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: ما در حال توسعه اقتصادی منطقه آزاد لوتوس هستیم ولی تا رسیدن به منطقه آزاد انزلی راه درازی در پیش داریم. در این منطقه علاوه بر ایجاد بندر شرایط مناسب را برای زندگی و تفریح مردم ایجاد شده است.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با ایجاد خط آهن رشت آستارا تداخلی در شالیزارها و کار کشاورزی گیلان ایجاد نشود. در خصوص توسعه گردشگری می دانیم که منطقه مناسبی توریست های روس است.

عیسی فرهادی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد انزلی بر ضرورت ایجاد خط آهن برای افزایش مبادلات تجاری ایران و روسیه برای تکمیل محور شمال جنوب روسیه تاکید کرد و افزود: پیشنهاد می شود شعبه ای از بانک های روسیه در منطقه آزاد انزلی ایجاد شود.

عیسی فرهادی ادامه داد: منطقه آزاد انزلی آمادگی دارد به عنوان هاب لجستیکی منطقه معرفی شود و می تواند ظرفیتی را ایجاد کند که روسیه از طریق منطقه آزاد به کشورهای دیگر دسترسی یابد.
اسدالله عباسی استاندار گیلان در این نشست به دیدار مقامات ارشد دو کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به فضای ایجاد شده سال گذشته، شرایط بسیار خوبی برای ارتباط بین ایران و روسیه فراهم شد.

وی تصریح کرد: مسیر استفاده از ظرفیت های ایران و روسیه و تبادلات تجاری از کریدور شمال- جنوب بین ایران و روسیه از طریق راه آهن رشت-آستارا و رشت-کاسپین است که این موضوعات از تاکیدات روسای جمهور دو کشور است.

عباسی ابراز امیدواری کرد: راه آهن رشت به کاسپین طی چهار ماه آینده به بهره برداری برسد. برای کوتاه کردن مسیر ترانزیت کالا از جنوب به شمال و شرق به غرب، بهترین مسیر راه آهن رشت به کاسپین و در آینده رشت به آستارا خواهد بود و تلاش داریم بر این کار سرعت ببخشیم .

وی یاد آوری کرد: برای راه رشت به آستارا نیز مطالعاتی برای آزاد سازی زمین ها و استفاده از مسیرهای میان بر انجام شده تا با استفاده از حداقل زمان و هزینه بیشترین بهره وری را داشته باشد

در این نشست معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل آکادمی حمل و نقل روسیه، مشاور اداره رئیس جمهور در زمینه امور اداری شورای دولتی فدارسیون روسیه، معاون رییس پروژه‌های زیرساختی مرکز اقتصاد زیرساخت‌ها، رئیس اداره توسعه همکاری های دوجانبه وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه و رئیس اداره همکاری‌های بین المللی وزارت حمل و نقل فدراسیون روسیه و چند مقام عالی رتبه روس حضور داشتند.

منبع: روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد