×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  جمعه - 22 تیر - 1403
false
true
تالاب سوستان لاهیجان از گیاه مهاجم سنبل آبی پاکسازی شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ اداره حفاظت محیط زیست لاهیجان در روزهای ۹ و ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۳ با همکاری دهیاری سوستان، فعالین زیست محیطی و فرمانداری شهرستان لاهیجان، اقدام به جمع‌آوری و پاکسازی گیاه مهاجم سنبل آبی در تالاب سوستان لاهیجان نمود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان اظهار کرد: این تالاب با مساحت ۱۸ هکتار چون به مزارع و رودخانه لاهیجان راه دارد پاکسازی آن دارای اهمیت ویژه ای بود که در اسرع وقت پاکسازی گردید و حدود نیم هکتار از تالاب سوستان که درگیر سنبل بوده پاکسازی شد.
امیری افزود: پایش مستمر تالاب سوستان در دستور کار این اداره قرار دارد تا در صورت مشاهده مجدد گونه مذکور سریعا جمع آوری گردد.
وی گفت: سنبل آبی یکی از گونه گیاهان مهاجم پهنه های تالابی استان است. این گیاه وقتی وارد اکوسیستم آبی می‌شود ظرف مدت ۲ هفته می‌تواند جمعیت خود را به میزان دو برابر افزایش دهد.
امیری بیان کرد: گیاه مهاجم سنبل آبی به عنوان گونه زینتی وارد اکوسیستم آبی کشور شده و به دلیل سرعت تکثیر و رشد بالای این گیاه، به شدت سطح آب را پوشانده و مانع ورود نور و اکسیژن به داخل آب می‌شود و به دلیل تولید لجن آلی باعث خشک شدن پهنه‌های آبی می‌شود. امیری ادامه داد: سنبل آبی متاسفانه اکوسیستم جانوری و گیاهی را از بین می برد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست لاهیجان تاکید کرد: مقابله با سنبل آبی در پهنه‌های آبی از جمله تالاب زیبای سوستان از اولویت‌های اساسی اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان است و می‌تواند کمک شایانی به حفظ حیات زیستمندان واحیای تالاب‌ سوستان نماید.

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد