×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  پنج شنبه - 9 آذر - 1402
false
true
اشتغالزایی ۵۰۰۰ نفری در حوزه گردشگری گیلان/ راه اندازی کشتی تفریحی کروز

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ ولی جهانی با بیان اینکه ۱۳ هزار نفر در حوزه گردشگری استان گیلان فعالیت می کنند، گفت: بیش از ۲۵۰ پروژه گردشگری در دست احداث و احیا با بیش از ۴۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری داریم.

وی از پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران جهت ایجاد هتل ها و اقامتگاه های بوم گردی و مجتمع های گردشگری و تفریحات آبی خبر داد و اظهار کرد: شاهد اشتغالزایی ۵۰۰۰ نفری در این حوزه ها خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، گردشگری را یک صنعت نوپا دانست و متذکر شد: طی شش ماهه امسال ۵۲ میلیون نفر گردشگر وارد استان گیلان شده و لذا زیرساخت های گردشگری با محوریت اقامتگاه های بوم گردی مد نظر ماست.

جهانی با بیان اینکه طی یک سال اخیر ۱۰۰ واحد بوم گردی را احداث کردیم، افزود: ۹۰ درصد این واحدهای بوم گردی در روستاهاست و برای ۵۰۰ نفر شغل ایجاد کرده؛ همچنین تاکنون ۸۰ درصد این واحدها به بهره برداری رسیده است.

وی با اشاره به نقش موثر بوم گردی ها در اشتغال و توسعه روستایی، تصریح کرد: در همه شهرستان ها اقامتگاه های بوم گردی داریم. همچنین در شش ماهه امسال ۷۰ پروژه گردشگری با سرمایه گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی را افتتاح کردیم که شامل هتل ها و سفره خانه های سنتی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه نقشه جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی استان را به تفکیک شهرستان ها ترسیم و مقاصد گردشگری روستایی را مشخص کردیم، متذکر شد: باید ظرفیت های گردشگری استان را از طریق سرمایه گذاری در این مناطق شکوفا کنیم.

وی با اشاره به وجود ۳۰۰ بنای تاریخی در گیلان، عنوان کرد: بناهای تاریخی در اختیار دستگاه های دولتی فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است، زیرا گیلان علاوه بر جنبه های طبیعی، ظرفیت تاریخی با قدمت ۲۳۰ هزار ساله دارد و خانه های تاریخی زیادی داریم که فرصت سرمایه گذاری هستند.

جهانی با بیان اینکه بسته های سرمایه گذاری گردشگری شهرستان را آماده کردیم، افزود: این بسته ها در اختیار سرمایه گذاران همه استان ها قرار می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، با اشاره به وجود ۲۸۸ کیلومتر نوار ساحلی در استان، خاطرنشان کرد: ۱۰ شهرستان ساحلی داریم و لذا از سوی دبیرخانه استان های ساحلی شمال کشور مقرر شده گیلان تا تابستان ۱۴۰۲ پایلوت گردشگری دریایی باشد.

وی از احصای استعدادهای گردشگری و سرمایه گذاری مناطق ساحلی استان خبر داد و بیان کرد: به دنبال راه اندازی کشتی تفریحی کروز و فعالیت کشتی میرزا کوچک خان بین سه استان شمالی هستیم.

جهانی همچنین از راه اندازی اولین مجتمع گردشگری کشاورزی گیلان در لاهیجان با سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد تومانی و اشتغالزایی ۱۷۰ نفری خبر داد و اظهار کرد: به زودی مجتمع گردشگری کشاورزی رودبار را احداث می کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، این استان را دارای بیشترین اشتغال خانگی در حوزه صنایع دستی دانست و گفت: رشت شهر خلاق خوراک در یونسکو بوده و لذا ۲۸۸ نوع خوراک را شناسایی کردیم که ۳۰ نوع خوراک در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و به زودی اولین موزه خوراک کشور را در رشت راه اندازی می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد