×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  چهارشنبه - 30 خرداد - 1403
false
true
گرفتن سند مالکیت نخستین گام برای صیانت از موقوفات است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ حجت‌الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی در دیدار با مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه حفظ صدقه جاریه و وقف عمل به شریعت است، اظهار کرد: وقف، خیر کثیر است و دستگاه قضا از سنت حسنه وقف و موقوفات حمایت و صیانت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه رسالت اصلی اوقاف، حفاظت صدقه جاریه و وقف است، افزود: برای سرعت دادن به جریان دفاع از حقوق موقوفات، در شورای حل اختلاف شعبه‌ای برای اوقاف در نظر گرفته خواهد شد.

رئیس شورای قضایی گیلان حفاظت و حراست از موقوفات، توسعه موقوفه و حفاظت از متولیان را از وظایف اوقاف دانست و خواستار نظارت بیشتر اوقاف و امور خیریه گیلان بر موقوفات بقاع متبرکه و احیای موقوفات شد و گفت: نظارت دقیق بر درآمدها و هزینه‌کرد نذورات، اعتماد مردم را افزایش می‌دهد. در حوزه وقف و بقاع متبرکه هر جا انحرافی به‌وجود آمد بر اعتقادهای مردم اثر منفی داشته است.

وی بقاع متبرکه را کانون فعالیت‌های فرهنگی هر منطقه دانست.

حجت‌الاسلام اسماعیل تدینی، مدیرکل اوقاف گیلان، نیز در این دیدار با قدردانی از حمایت‌های دستگاه قضایی از اوقاف گیلان، گفت: در سال‌های اخیر، آرای بسیار خوبی در حفاظت از موقوفات صادر شده، اما اجرا نشده است. همچنین ارجاع نشدن پرونده‌های مربوط به موقوفات به شعبه‌های تخصصی از مشکلات پیش روی دفاع از موقوفات است.

وی با تأکید بر لزوم ادای حقوق موقوفات در شورای حفظ بیت‌المال، اضافه کرد: شعبه حل اختلاف مربوط به پرونده‌های اوقاف برپا شود. پرداخت حقوق موقوفات منجر به اجرای نیات واقفان و کاهش آسیب‌های اجتماعی و معیشتی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد