×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  شنبه - 29 اردیبهشت - 1403
false
true
منطقه آزاد انزلی می‌تواند فاز قوی کشاورزی گیلان باشد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان»؛ عیسی فرهادی در نشست مشترک با رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار داشت: محل احداث این سردخانه و سورتینگ جانمایی و نقشه زمین برای پیشنهاد ارائه شده است، این سردخانه می‌تواند به نگهداری میوه کمک کند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه با توسعه و تکمیل بندر کاسپین و اتصال آن به خط آهن سراسری منطقه آزاد انزلی به چند سردخانه نیاز دارد افزود: احداث سردخانه و سورتینگ در این منطقه آغاز شده است و این منطقه به دنبال جذب سرمایه گذار در سایر بخش‌های مرتبط با کشاورزی است.

وی تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد انزلی علاوه بر فعالیت تجاری، اقتصادی، گردشگری و بندری می‌تواند در بخش کشت گلخانه‌ای فعالیت داشته باشد و به همین منظور زمین‌هایی در وسعت ۱۰ و ۲۰ هکتاری برای توسعه کشت گلخانه‌ای در نظر گرفته و دنبال آن است که متقاضیانی که توان اجرایی آن‌ها ظرف شش و هشت ماه به نتیجه می‌رسد را بکار گیرد.

فرهادی اضافه کرد: زمینی ۲۴ هزار متر مربعی در لیجارکی با کاربری مسکونی برای تامین مسکن در نظر گرفته شده است که طی ۲ سال آینده ۶۰۰ واحد مسکونی بر ظرفیت مسکن منطقه آزاد انزلی اضافه کند.

وی یاد آوری کرد: امسال ۲۰۰ هزار تن نهاده‌های کشاورزی از بندر کاسپین وارد کشور شده است و در مجموع حدود ۳۵ درصد روغن کشور از طریق این بندر تامین شده است که در صورت فزونی فعالیت بندر و راه اندازی راه آهن تحول عظیمی در سطح کشور را شاهد خواهیم بود.

وی اضافه کرد: بندر کاسپین در کنار عملیات عمرانی ترخیص کالا، صادرات و واردات می‌تواند نیازهای جهاد کشاورزی را در حوزه غلات و نهاده‌های دامی و روغن تامین کند.

فرهادی با اشاره بر اینکه منطقه آزاد انزلی آمادگی دارد به سیاست‌های جهاد کشاورزی در راستای تامین اهداف آن در برقراری امنیت غذایی کمک کند، گفت: ظرفیت منطقه آزاد انزلی در حوزه شیلاتی خالی است و از سرمایه گذارانی که توانایی تولید سالانه ۱۰ هزار تن آبزی در دریا دارند حمایت می‌کند.

صالح محمدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان نیز در این نشست با بیان اینکه در حوزه امنیت غذایی همه دستگاه‌ها باید در کنار هم باشند گفت: همه دستگاه‌ها در بحث امنیت و اقتدار غذایی مسئولیت دارند و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری کشاورزی از مسائل درجه یک کشور بشمار می‌رود لذا با توجه به بحران کم آبی در فلات مرکزی کشور از سرمایه‌گذاری که آماده‌اند برای حفظ اقتدار و امنیت غذایی کشور تلاش می‌کنند حمایت می‌کنیم.

صالح محمدی اضافه کرد: دنیا به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه غذا و کشت گلخانه‌ای حرکت می‌کند و دوره‌های پیشرفته آب کشت و هوا کشت در طول سال این امکان را در اختیار تولید کننده قرار می‌دهد که در تمام فصول سال کشت کند و به پایداری سرزمینی و اقتصاد کشاورزی کمک کند.

وی تصریح کرد: حوزه پروتئین‌های استراتژیک مانند مرغ، گوشت قرمز، برنج و پیاز بسیار آسیب زاست و دشمن دنبال آن است که از این حوزه به ما آسیب وارد کند و ما در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم. دشمن سفره‌های مردم را نشانه گرفته است تا کشاورزی را از عرصه خارج کند، باید تاکید کرد هرگونه فعالیت در حوزه کشاورزی نفع آن به مردم باز می‌‌شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد