×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  سه شنبه - 5 مرداد - 1400
false
true
ظرفیت پرورش کرم ابریشم در گیلان رو به افزایش است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان» عدیل سروی با بیان اینکه گیلان از جمله استان های کشور است که طرح اقتصاد مقاومتی برای احیا و توسعه صنعت نوغانداری در آن اجرا می شود، گفت: اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در نهایت احیا و توسعه نوغانداری و افزایش ظرفیت پرورش کرم ابریشم را در پی دارد.

وی افزود: ایجاد ارزش افزوده در فرآیند تولید نوغانداری و ابریشم، افزایش درآمد خانوار روستایی و بهبود وضعیت معیشتی آنها، کاهش خروج ارز برای واردات نخ ابریشم با افزایش تولید داخلی و ارتقاء ضریب خوداتکایی در صنایع مرتبط از مزایای دیگر اجرای طرح اقتصاد مقاومتی در این زمینه است.

سروی با بیان اینکه در سال اول اجرای طرح اقتصاد مقاومتی شاهد افزایش تعداد خانوار نوغاندار از ۱۷ هزار نفر به ۲۵ هزار نفر در کشور بودیم، خاطرنشان کرد: افزایش توزیع تخم نوغان نیز از ۲۵ هزار و ۷۱۰ جعبه به ۳۹ هزار و ۸۰۰ جعبه تخم نوغان رسیده که با افزایش ۵۵ درصدی توزیع همراه بوده که طی ۱۰ سال گذشته بالاترین رکورد را به خود اختصاص داده است. میزان تولید پیله تر نیز از ۹۷۰ تن در سال گذشته به یک هزار و ۳۸۵ تن افزایش پیدا کرده است.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور با اشاره به پرورش پاییزه کرم ابریشم پس از ۲۳ سال وقفه، تصریح کرد: پرورش پائیزه کرم ابریشم به‌ منظور اقتصادی کردن این تولید، در سال جاری در ۱۰ استان کشور و با مشارکت ۱۷۳ نوغاندار عملیاتی شد.

وی گفت: استان‌های حاضر در طرح اقتصاد مقاومتی برای احیا و توسعه صنعت نوغانداری، استان‌های گیلان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، مازندران، اصفهان، سمنان، کردستان و البرز هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد