×

منوی اصلی

ویژه های خبری

امروز  جمعه - 24 مرداد - 1399
false
true
درآمد ۶,۶ میلیاردی مددجویان گیلان از نوغانداری

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «گیل بان» عباس اهرابی، مدیرکل کمیته امداد گیلان امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امسال ۲۷۰۰ جعبه نوغان در بین ۱۳۰۰ نفر از مددجویان در شهرستان‌های مختلف استان توزیع شده است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌گردد تولید پیله ابریشم توسط مددجویان کمیته امداد گیلان امسال با بالغ بر ۵۰ درصد رشد به بیش از ۹۵ تن برسد.

مدیرکل کمیته امداد استان گیلان با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از روستائیان به دلیل نداشتن شغل مناسب و درآمد کافی به شهرها مهاجرت می‌کنند، افزود: کمیته امداد با ایجاد شغل برای این افراد از مهاجرت آن‌ها به شهرها جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه جهت اشتغال‌زایی روستائیان از طریق نوغانداری و با هدف توسعه این صنعت، در سال گذشته تفاهم‌نامه همکاری بین کمیته امداد استان گیلان و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده است، گفت: با توجه به آمار موجود شاهد جهش تولید در این زمینه هستیم.

اهرابی، به زمینه مناسب پرورش و درآمدزایی در نوغانداری اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه طول دوره پرورش کرم ابریشم حداکثر ۴۵ روز است پس می‌تواند زمینه خوبی برای پرورش، توسعه و درآمدزایی جانبی در این صنعت داشته باشد.

مدیرکل کمیته امداد استان گیلان با تاکید بر اینکه استان گیلان در زمینه تولید پیله ابریشم دارای رتبه نخست در کشور است، گفت: توسعه و ترویج پرورش کرم ابریشم در بین خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد استان گیلان با هدف ایجاد شغل و افزایش درآمدهای جانبی برای آن‌ها، جزء برنامه‌های مهم است.

وی توزیع رایگان تخم نوغان در بین مددجویان را با همکاری مرکز توسعه نوغانداری یکی از اقدامات جهت حمایت از گسترش این صنعت برشمرد و اضافه کرد: برگزاری کلاس‌های مشاوره‌ای، دوره‌های آموزشی فنی و توسعه پرورش کرم ابریشم، توسعه باغات توت با واگذاری نهال از دیگر اقدامات صورت گرفته در این زمینه بوده است.

اهرابی، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه برای پرورش کرم ابریشم به مددجویان را یکی از اقدامات دیگر کمیته امداد عنوان و تصریح کرد: تسهیلات قرض‌الحسنه برای پرورش کرم ابریشم از محل اعتبارات بانکی، اشتغال روستایی و اعتبارات صندوق اشتغال نیازمندان حداکثر تا مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای مددجویان فعال در زمینه نوغانداری است.

مدیرکل کمیته امداد استان گیلان با بیان اینکه بسیاری از مددجویان کمیته امداد گیلان، استعداد و توانایی کار دارند اما شرایط و سرمایه کافی برای ایجاد شغل ندارند، اضافه کرد: توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت کمیته امداد استان گیلان با ایجاد اشتغال پایدار همواره جزء برنامه‌ها و اولویت‌های کاری این نهاد است و بر این اساس کمیته امداد با پرداخت تسهیلات ارزان، آن‌ها را در مسیر خودکفایی قرار می‌دهد.

اهرابی با بیان اینکه بیش از ۹۵ تن پیله کرم ابریشم توسط مددجویان کمیته امداد گیلان تولید خواهد شد، گفت‌: امسال نرخ هر کیلو پیله کرم ابریشم به قیمت مناسب تعیین ‌شده و درآمد مددجویان امسال بالغ بر ۶,۶ میلیارد تومان خواهد رسید.

مدیرکل کمیته امداد استان گیلان، حمایت از ترویج مشاغل و صنایع بومی استان را یکی از رسالت‌های کمیته امداد در حوزه اشتغال و خودکفایی عنوان کرد و افزود: خدمات مشاوره‌ای، اعطای تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان و اجرای طرح توسط این عزیزان با نظارت ۳ تا ۵ ساله جهت پایداری طرح از جمله حمایت‌های کمیته امداد در این بخش می‌باشد.

به گزارش ایسنا؛ سال گذشته، ۱۸۰۰ جعبه نوغان بین ۸۰۰ نفر از مددجویان کمیته امداد استان توزیع گردید که تولید پیله کرم ابریشم حاصل از آن بیش از ۶۰ تن بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

انتهای پیام/

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد